A lovak legelőn való tartásához a földterületet átgondoltan és praktikusan kell kezelni. A lovak megválogatják a helyet, ahonnan esznek: legszívesebben a földhöz közeli, nedvdús hajtásokat legelik le és soha nem esznek trágyájuk közeléből. A jó legelőgondozásnak arra kell irányulnia, hogy maximálisan kihasználjuk a földterület tápanyag-potenciálját.
A nyári hónapokban rendszeresen vágjuk a fű tetejét, hogy 20cm-esnél soha ne legyen hosszabb, így a lovak számára ínycsiklandóbb lesz. Ennek a módszernek az is az előnye, hogy a gyomokat ne hagyjuk növekedni. A gyomok ugyanis nagyon gyorsan elszívják a földből a fű elől a tápanyagot és terméketlenné teszi a talajt.
A téli hónapokban, amikor nedves az időjárás és a fű hiánya is fenn áll, a lovak hajlamosak sártengerré változtatni a legelőt. Ilyenkor érdemes elkeríteni egy kis részt, hogy a legelő nagyobb területét meghagyjuk vagy csökkentenünk kell a lovak kinntartózkodásának idejét.
A lovak nagyon tiszta állatok, mindig csak a legelő egyes részein hagyják ott a trágyájukat (ezeken a területeken nem legelnek). A trágya rendszeres összeszedése megakadályozza ezeknek a kihasználatlan területeknek a növekedését.
Saját írás, ellopni tilos!
Szandi |