Ha sokat vagyunk lovunkkal, megtanuljuk, videlkedse mikor normlis s mikor nem. Ez a tuds segtsget nyjt abban, hogy eldntsk, hvjunk-e llatorvost, vagy sem. Ha bizonytalanok vagyunk, inkbb hvjunk. A korai orvosi tancs ksbb sok komplikcitl s kltsgtl kml meg minket.
tvgy
A l tpllkozsi szoksaiban brminem megvltozsa rosszat sejtet. Egy jl ev l, amelyik egyik pillanatrl a msikra r sem nz az abrakra, alapos aggodalmora ad okot.
Viselkeds
Brmilyen, a normlistl eltr viselkeds tovbbi megfigyelst ignyel.
- a lovak annyira rzkeny llatok, hogy mg messzirl is knnyen szrevehetjk, ha valami bajuk van. Egy snta vagy srlt l a legeln ltalban furcsa testtartst vesz fl: flrebillenti testt, nyakt s fejt alacsonyan tartja, de nem legetl.
- a lovak, ha tbben vannak, ltalban mnesknt viselkednek, teht ha az egyik l klnll a csoporttl, vagy oda sem figyel a tbbiekre, az nem szokvnyos.
- lovaglskor a fej doblsa vagy bakkols a szjban jelentkez fjdalomra utalhat vagy rossz felszerszmozst jelezhet.
Vladkozs
Az orrcimpkbl vagy a szemekbl foly zavarros, sr vladk aggodalomra ad okot, s nyugtalant brmilyen lgzsi zrej vagy a gyakori khgs is.
A vgtagok problmi
Brmilyen duzzanat vagy melegsg a lbakban fertzs, hzds vagy srls kvetkeztben fellp problmt jelezhet. A snttst gy vehetjk szre, hogy nzzk a lovat, amint getsben felnk jn, majd tlnk tvolodik - ilyenkor azt kell megfigyelni, hogy a far nem sllyed-e le jobban az egyik oldalon vagy a fej nem blogat-e, amikor az egyik ells lb elrelp.
lettani jelzsek
A lgzsszm, a pulzus s a testhmrsklet emelkedse tovbbi vizsglatot ignyel.
Verejtkezs
Egszsges llapotban a lgyk krl szokott verejtkezni a l, Ha foltokban izzad, lgzsszma megemelkedik, szre tompa fnyv vlik s a szrvgek flllnak, az ltalban a fjdalom jele.

Sajt rs, tilos ellopni!
Szandi |