Két nagy csoportja van a takarmányfajtáknak: tömegtakarmány (vagy szálastakarmány) és abrak (vagy koncentrált takarmány).
Szálastakarmány:
A szálastakarmányhoz tartozik a fű, a széna, a szenázs. A ló étrendjének legnagyobb részét szálastakarmánynak kell alkotnia.
Fű: a fű a lovak természetes tápláléka. Ha egy ló nem végez intenzív munkát, akár egész évben elél a füvön. Tavasszal és nyáron a fű tele van természetes cukorral, nagyon "erős". Ha túl sokat eszik belőle a ló, savós patairha-gyulladást kaphat.
Széna: a széna lekaszált, szárított és bálázott hosszú fű. Magyarországon leggyakrabban június közepétől, végétől július közepéig lehet kaszálni.
Szenázs: a szenázs készítéséhez ugyanakkor kaszálják a füvet, mint a szénáhot, de nem várják meg, míg teljesen kiszárad, hanem már előtte bálázzák és csomagolják. Porallergiás lovaknak jó, mert pormentes. A szénánál nagyobb fehérjetartalma miatt olyan lovaknak nem szabad adni, akiknek korábban savós patairha-gyulladásuk volt.
Abrak:
Az abrakok közé főképp a zab, a kukorica, az árpa és a gabonákből készült tápok tartoznak. Sokkal táplálóbb, mint a tömegtakarmány, ezért csak kis mennyiségben lehet adni. Ha például a lovaknak a napi 1kg abrakra van szüksége, sokkal jobb napi 4x250g adagban odaadni neki, mint egyben. Menjünk el egy takarmányboltba, nézzük meg, mit ajánlanak.
Zab: a lovak hagyományos tápláléke, amit egyben vagy roppantott formában adunk. Nagy az energia- és tápanyagtartalma, de sok ló és póni túlzottan izgatottá, akár lovagolhatatlanná is válhat tőle. A legtöbb póninak ezért nem jó zabot adni!
Árpa: roppantott formában, hőkezelve vagy pelyhesítve adjuk a lónak. Nem fűti fel annyira, mint a zab, de ha kicsit fel akarod hizlalni, hasznos ezzel etetni.
Kukorica: általában hőkezelt, pelhyesített formában adjuk a lónak, ez a kukoricapehely ugyanúgy néz ki, mint amit mi szoktunk reggelizni. Nagy az energiatartalma, a fehérjetartalma viszont kicsi, ezért legjobb, ha más takarmányokkal keverve adjuk. Segítségével hizlalni tudjuk a lovakat, pónikat.
Korpa: a búza magvának külső héja. Nincs túl sok tápértéke, de maccsnak be szokták keverni: forró vizet öntenek rá, majd hagyják kihűlni (magas a rosttartalma).
Búzakorpa: Kedvező élettani hatású, könnyen emészthető kiegészítő takarmány. Etetése ajánlott beteg vagy frissen csikózott lovaknak. Nagyobb mennyiségben enyhén hashajtó hatású. Nedvesítve etessük úgy, hogy forró vízzel leöntjük, majd a vödröt lefedve hagyjuk kihűlni, majd így adjuk a lónak. Legfeljebb 3-4 hónapig szabad tárolni száraz, hűvös helyen.
Lenmag: magas a fehérje és zsírtartalma, segít felhizlalni a lovat, és fényesebbé teszi a szőrét. Mielőtt etejük, mindenképpen meg kell főzni, különben mérgező!
Szecska: apróra szecskázott zabszalma vagy széna. Abrakhoz keverve jobb rágásra ösztönzi a lovat, az abrak egy része helyettesíthető vele. Arra is jó, hogy olyan lovaknak adjuk be vele a féreghajtót, akiknek amúgy nem adunk rendes abrakot.
Melaszos szecska: a melaszt, ami egy feket szirup, a szecskához szokták keverni, hogy megnedvesítse és ízletesebbé tegye. Melaszos szecska előregyártottan is kapható műanyag zsákokban.
Szárított cukorrépaszelet: sok benne a rost és a cukor, ezért jó energiaforrás. Etetés előtt jó néhány órára be kell áztatni, különben a ló gyomrában dagad meg, ami nagyon veszélyes!
Saját írás, tilos ellopni!
Szandi
|